DZIEWULE 1441
 
Osoby posiadające stare fotografie, dokumenty lub inne pamiątki związane z historią wsi Dziewule serdecznie zapraszam do współpracy - A.B.

1. Kapliczka

Kapliczka z obrazem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy to najstarszy zabytek w Dziewulach. W latach 80-tych XX w. rozmawiałem na temat kapliczki z najstarszymi mieszkańcami wsi urodzonymi około roku 1900. Żaden z nich nie był w stanie odpowiedzieć mi na pytanie, kiedy powstała. Jedynie Pani Rozalia Krasuska przypuszczała, że być może ufundowała ją dziedziczka. Jest w tym ziarno prawdy, gdyż na mapie posiadłości dworu dziewulskiego skopiowanej (odrysowanej) w 1876 r. z planu geometry Michała Trautsolt sporządzonego w 1870 r. kapliczka jest zaznaczona.

Trudne chwile kapliczka przeszła w lipcu 1944 r. w czasie pożaru wsi (patrz relacja Heleny Próchenko). Wtedy to jeden z eksplodujących pocisków naruszył jej konstrukcję.

Od najdawniejszych czasów do kapliczki odprowadzano zmarłych. Za trumną szła procesja żałobna. Przy kapliczce zatrzymywano się. Tu odbywało się nabożeństwo pożegnalne prowadzone przez księdza. Potem trumnę wkładano na furmankę i odwożono do kaplicy przykościelnej w Zbuczynie. Pogrzeb odbywał się następnego dnia.

Obecnie kapliczką opiekuje się rodzina państwa Jankowskich.

Zdjęcia kapliczki z 1985 r. (na prawym widać uszkodzenie po pocisku).


Kapliczka po odnowieniu. Rok 2000.

Po lewej: Obraz Matki Dziewulskiej z Gorejącym Sercem - był umieszczony w kaliczce do lat 60. XX w. Po prawej: Obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy zanjdujący się w kapliczce obecnie.


Kapliczka - 1. (Mapa z lat 70-tych XX w.)

powrót

Andrzej Boczek
boczeka@wp.pl

Copyright ©